Home         Nowości         Nasze Psy         Mioty         Linki         O nas         Kontakt         Stars

    

 

 
O RASIE
 

 

Zgodnie z nazwą pochodzi z Bostonu w USA.

Powstanie rasy przypada na przełom XIX i XX wieku. Do powstania rasy przyczynili się miłośnicy koni i psów ale nie ci z elit a ich pracownicy-imigranci z Anglii, Irlandii oraz innych krajów brytyjskich. To oni właśnie mieli dostęp do bardzo popularnych wówczas buldogów i angielskich terrierów z czołowych europejskich hodowli.

Do udziału w powstaniu dzisiejszego BOSTON TERRIERA mieli przedstawiciele ras: pit bulla, angielskiego bulteriera, buldog francuski (który miał poprawić umaszczenie i sylwetkę) oraz wspomniane wcześniej małe angielskie buldogi. To dzięki pomysłowi i determinacji imigrantów stworzono bostona, choć należy wspomnieć że miał to być piesek tani, łatwy w utrzymaniu, inteligentny i ...... wesoły.

Taka była koncepcja, ale jak to w życiu bywa dzieło przerosło oczekiwania. Dzięki cechom eksterieru i charakteru bostona zainteresowały się elity i to one nadały mu ostateczny szlif, ułatwiły mu karierę i popularność.

Pierwszym znanym z imienia przodkiem współczesnego Boston Terriera był sprowadzony z Wielkiej Brytanii pies o imieniu JUDGE. W jego żyłach płynęła krew angielskiego terriera i małego buldoga.

Psami, które przyczyniły się do powstania rasy byli dwaj bracia Atkinson's Toby oraz Bernard's Tom. Pozostawili oni po sobie wartościowe potomstwo utrwalając współczesny typ bostona.

Po raz pierwszy w 1878 roku obaj bracia zostali wystawieni w Bostonie. Zaprezentowano ich w ringu bulterierów, gdzie wystąpiły jaki amerykanskie bulteriery.

Boston terriery zrobiły furorę jako rasa narodowa, największe przypada na lata 20-XX wieku. Popularność doprowadziła do zróżnicowania wielkości wagowej.

Można było wyróżnić: bostony lekkie dla eleganckich pan, czyli o wadze do 6,8 kg, bostony dla gentelmenów od 9 do 11.4kg oraz o wadze uniwersalnej od 6,8 do 9 kg.

W historii Boston Terriera należy zaznaczyć fakt, że oprócz kariery salonowej i wystawowej był one wykorzystywane do walk. Rozrzut wagowy przyczynił się do podniesienia atrakcyjności rasy w ringach walk. Dzięki działaniom podjętym przez prawdziwych miłośników rasy krwawa "kariera" trwała chwilkę i nie wpłynęła na wesoły i przyjazne usposobienie.

Boston Terrier jest psem inteligentnym, wrażliwym z dużym zacięciem sportowym (sam fakt, że kilka lat temu we Francji championem w dyscyplinie Agility został właśnie boston terrier), chętnym do współpracy z człowiekiem.

Te cechy charakteru, eksterieru rasy powodują, że są one nadal jedną z najchętniej hodowanych ras w USA i nie tylko.

Do dnia dzisiejszego w Polsce dochowaliśmy się blisko 100 egzemplarzy tej rasy. Niestety nie powstał jeszcze Klub naszej rasy, kto wie może w niedalekiej przyszłości...

(opracowanie Iza Oleś we współpracy z sędzią kynologicznym Pawłem Pikosem)

 

WZORZEC RASY

Pochodzenie: USA

Wzorzec: FCI nr140 wersja angielska, AKC, UKC, TKC, CKC

Masa: 11,4 kg maksymalnie (klasyfikowane w przedziałach do 7 kg, 7-9kg, 9-11,4kg)

Wysokość: 38-43cm

Okrywa włosa: krótka i gładka

Głowa: graniasta, płaska na górze, płaskie policzki, bez zmarszczek, czoło proste, stop dobrze zaznaczony.

Oczy: szeroko rozstawione, duże, okrągłe i ciemne, osadzone frontalnie.

Uszy: noszone prosto ku górze, naturalne lub przycięte

Kufa: krótka, graniasta, proporcjonalna do czaszki. Wolna od zmarszczek.

Nos: czarny i szeroki.

Linia grzbietu: grzbiet równy. Zad lekko zaokrąglony do nasady ogona.

Konczyny: konczyny przednie i tylne stawiane pewnie ku przodowi w jednej linii i rytmicznie.

Umaszczenia preferowane: pręgowane z białymi znaczeniami, czarne z białymi znaczeniami, również focza (czarna z rudym odcieniem) z białymi znaczeniami.

pies z przewagą - bieli na głowie lub tułowiu musi posiadać dostatecznie dużo innych zalet by zrównoważyć te niedostatki.


*Maść jednolicie: czarna, focza, pręgowana lub focza bez wymaganych białych znaczen oraz szara i wątrobiana są WADAMI DYSKWALIFIKUJ!CYMI z hodowli.

Grupa: Psy rasy ozdobnych i do towarzystwa (IX)

Wygląd ogólny: Boston Terrier jest psem żywym, bardzo inteligentnym, o gładkiej szacie, zwartej budowie, o krótkim ogonie, harmonijny w ruchu.

Boston wygląda zdrowo i zgodnie ze swą budową musi być umięśniony i wysportowany. Tułów raczej krótki i zwarty, konczyny mocne i eleganckie, żaden element budowy nie przeważa i nie zaburza równowagi. Ogon krótki, cienki i zwężający się na koncu. Pies nie może go trzymać powyżej linii grzbietu.

Sprawia wrażenie psa zdecydowanego i silnego i aktywnego, a równocześnie dystyngowanego, pełnego wdzięku i harmonii. Proporcjonalne rozmieszczenie maści z białymi znaczeniami jest szczególnie wyróżniającą cechą doskonałych okazów.

Dzięki krótkiej sierści boston nie wymaga specjalnej pielęgnacji, wystarczy go raz na jakiś czas wyszczotkować i wytrzeć ściereczką. Ale kto chce aby części białe były zawsze białe, zwłaszcza przed wystawą trzeba szczególnie dbać. Niezwykłe jest to, że posiadając płaski pyszczek bostony nie ślinią się. Trzeba jednak poświęcić nieco uwagi oczom !!. Ponieważ są one wypukłe i szeroko rozstawione mogą ulec podrażnieniu (np. przez trawy). Jego edukacje należy rozpocząć jak w przypadku psów innych ras wcześnie, tj. około 3 miesiąca życia. Wszystko będzie dobrze jak nie będziemy mylić go z pluszową zabawką.

WYRAZ IDEALNEGO BOSTON TERRIERA: żywy i sympatyczny. Usposobienie wskazuje na wysoki stopien inteligencji. Jest to najistotniejsza cecha charakteryzująca tę rasę.


WADY DYSKWALIFIKUJ!CE Z HODOWLI: Oczy niebieskie, nos z różowymi plamami. Ogon cięty. Maść jednolicie czarna, pręgowana lub focza bez wymaganych znaczen. Maść szara lub wątrobiana.

*Uwaga: samce powinny mieć dwa jądra normalnie wykształcone i całkowicie opuszczone do moszny.

(opracowanie Iza Oleś we współpracy z sędzią kynologicznym Pawłem Pikosem)

 

Copyright: 2004-2013 Torques
Webdesign: Webkreacje.pl